Siparişim ne zaman kargoya verilir?

Kredi kartı ve havele ödemelerinde hesap güvenliği kontrolleri yapılması sonrasında siparişleriniz 24 saat içinde Yurt içi kargoya teslim edilecektir.

Kargom ne kadar sürede bana ulaşır?

Kargoya teslim edilen ürünlerinizin size ulaşması ortalama 3 iş gününü bulabilir.

Beyaz eşya buzdolabı, çamaşır makinası ve bulaşık makinaları ANKARA DIŞI iller için 7 ila 10 işgünü lojistik firması ile gönderilir.

Kargo ücreti ne kadar?

Tüm alışverişlerinizde kargo ücretsizdir. 

Gönderimler hangi kargo şirketleri ile yapılıyor?

Beyaz eşyalar buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası lojistik firması ile;

küçük ürünler sadece Yurtiçi Kargo ile

Kargo takibi nasıl yapabilirim?

Profilim / Sipariş Geçmişim / Sipariş Bilgileri bölümünde hangi kargo ile gönderildiğini ve kargo takip numaranıza tıklayarak siparişinizin harektlerini görebilirsiniz.Siparişim hakkında nelere dikkat etmeliyim, kargo sürecinde neler önemlidir?

  • Mağazamızdan sipariş vermiş olduğunuz ürünler tarafımızdan özenle paketlenerek Yurtiçi Kargo ile adrese teslim olarak gönderilmektedir.
  • Teslimat aşamasında kurye sizi evde bulamaz ise ürün tekrar dağıtıma çıkarılmaz, sizin gidip şubeden teslim almanız gerekmektedir.
  • 30 Desi ve üzeri kargolarda, kargo firmalarının katlara teslimatı yoktur, apartman önüne kadar teslimat yapılır, katlara sizin çıkarmanız gerekmektedir. Mağaza iletişim bölümünden siparişinizin kaç desi olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Siparişinizi kargodan teslim alırken kargo görevlisinin yanında, kontrol ederek teslim almanız gerekmektedir. Kutu yüzeyinde yırtık, delik, hasar, ıslanma gibi bir problem varsa kargo görevlisine tutanak tutturup ürünü teslim almamanız gerekmektedir.
  • Hasarlı teslim alınan ürünlerden firmamız sorumlu değildir. Satın almış olduğunuz ürün TV, beyaz eşya gibi kurulum gerektiren bir ürünse kutu yüzeyini kontrol ettikten sonra, herhangi bir sorun görünmüyorsa teslim alıp, ilgili ürünün müşteri hizmetleri numarasından kurulum randevusu talep ediniz. Ürünü kesinlikle açmayınız,  ürünün yetkili servis tarafından açılması gerekmektedir. Kutuda sorun olmadığı halde üründe sorun çıkarsa yetkili servis iadesi/değişimi uygundur raporu düzenlemektedir. Bu rapor ile iade/değişim işlemleri yapmaktayız.
  • İade edilecek ürünlerde, ürünün tekrar satışa uygun olması, hasar görmemiş olması, orjinal kutusunda size geldiği şekilde bütün aksesuarları ile birlikte, faturası çift nüsha olacak şekilde Yurtiçi kargo ile tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir. Şirket adına fatura istemişseniz, iade faturası kesmeniz gerekmektedir.
  • Yukarıdaki koşulları taşımayan iadeler tarafımızdan reddedilecektir.